czwartek, 24 stycznia 2013

Plusy i minusy dłuższego życia.

Tytuł chyba mówi za siebie, prawda?

Kto chodził na historię, ten wie, a kto nie chodził, ten też wiedzieć powinien. Chodzi mi oczywiście o poziom higieny w dawnych czasach. Faktem jest, że w Pałacu wersalskim, który niewątpliwie jest pięknym barokowym dziełem, ludzie załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne za kotarami  i firanami, tudzież w kominkach. W odróżnieniu od starożytności, czyli najczystszych czasów w historii, barok i rokoko, epoki przepychu, pozostawiały w tej kwestii wiele do życzenia. Nie myto się, nie było toalet, sukni nie prano a wietrzono, ludzie nosili przy sobie specjalne młoteczki do zabijana wszy, a całe dwory chorowały na syfilis. Najczystsi byli chłopi, którzy się czasem w rzece wykąpali i prostytutki. Średnia długość życia wynosiła ok. 30-40 lat. Jak kobiety radziły sobie jak miały okres, nie mam pojęcia. Tyle wstępu o higienie, jak kogoś to ciekawi to odsyłam tutaj.

Jak dzisiaj wygląda higiena, każdy widzi. Długość życia wynosi ok. 73 lata, a dwunastolatek nie wydaje się już za mąż i nie zmusza do rodzenia jak największej ilości dzieci. Mogą się uczyć, potem pracować, antykoncepcja też jest. Ludzie są (a właściwie bywają) wykształceni, mają czas na przeżycie swojego życia. Gdyby ludzkie życie było tak krótkie, jak kiedyś, nie powstałoby wiele ważnych rzeczy, nie osiągnięto by wielu ważnych rzeczy i nie odkryto by wielu ważnych rzeczy, a to z tego prostego powodu, że zabrakłoby czasu.
Ale z drugiej strony, jak patrzę na gimbazjum (:*) i podstawówkę, to dochodzę do wniosku, że każde kolejne pokolenie rodzi się coraz głupsze. Kiedyś przetrwał najsilniejszy i najsprytniejszy, dzisiaj idioci przekazują geny dalej. Tak samo jest z chorobami. Może i nie mamy epidemii spowodowanych wylewaniem nieczystości przez okno, ale co z tego, skoro jemy sól drogową i naładowaną chemią żywność? Może i mamy leki i szpitale, ale co to da, skoro za 20 lat wszystkie kraje będą pełne dorosłych ludzi, wychowywanych bezstresowo, uzależnionych od komputera, o skrzywionym obrazie rzeczywistości? Wyniki takiego "wspaniałego" bezstresowego wychowania można oglądać wszędzie, daję dwa linki, z 2010 i 2011 roku.Wolę nie myśleć, jak będzie wyglądało społeczeństwo na 10, 15, 30 lat.

A co wy o tym sądzicie? Czy według was wydłużenie czasu ludzkiego życia ma pozytywne czy negatywne skutki?

A dla porównania, długość życia w krajach europejskich:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

"Myślę, więc jestem" Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger